دانلود آهنگ جدید;

دانلود آهنگ جدید,دانلود آهنگ جدید با لینک مستقیم

دانلود آهنگ جدید

آموزش کوک کردن پیانو

سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶
این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و تابع قوانین جمهوری اسلامی میباشد
دانلود آهنگ محسن ابراهیم زاده به نام شبهای دیوونگی
محسن ابراهیم زاده - شبهای دیوونگی
دانلود آهنگ حمید هیراد به نام نیمه جانم
حمید هیراد - نیمه جانم
دانلود آهنگ حامد همایون به نام حس عاشقی
حامد همایون - حس عاشقی
دانلود آهنگ شهاب مظفری به نام دلبریتو کمترش کن
شهاب مظفری - دلبریتو کمترش کن
دانلود آهنگ محسن ابراهیم زاده به نام پای ثابتم
محسن ابراهیم زاده - پای ثابتم
دانلود آهنگ شادمهر عقیلی به نام سفر
شادمهر عقیلی - سفر
دانلود آهنگ حمید صفت به نام قفس
حمید صفت - قفس

آموزش کوک کردن پیانو

دسته بندی : آموزش ، پیانو تاریخ : دوشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۴

آموزش کوک کردن پیانو بصورت اختصاصی توسط لوکس صدا

http://dl.luxseda.com/images/94/10/14/piano.jpg

پیانو های آکوستیک که از ارتعاش های سیمی برای تولید صوت استفاده می کنند ، مانند سایر ساز های زهی مثل ویولون و گیتار باید برای داشتن صدای مطبوع و زیبا کوک شوند .

کوک کردن ساز پیانو در مقایسه با ساز های ذکر شده تفاوت بسیار اساسی دارد و کمی سخت تر بنظر می رسد ؛ اولین تفاوت مربوط به تعداد سیم های این ساز می باشد که این تعداد در پیانو های استاندارد به بیش از ۲۳۰ سیم و یا بالاتر می رسد ، اما تعداد سیم های یک ویولون تنها ۴ عدد و یک گیتار هم فقط ۶ عدد سیم دارد !

تعداد زیاد سیم های پیانو کوک کردن آن را نیز بسیار دشوار تر می کند ، ولی خوشبختانه ماندگاری کوک در این ساز ، برخلاف ساز های زهی دیگر بسیار طولانی تر می باشد .
پیانو های دیجیتال به دلیل داشتن سیستم تولید صوت الکترونیکی ملزوم به کوک کردن نمی باشند و فقط پیانو های ساده نیاز به کوک شدن دارند .

چرا پیانو از کوک خارج می شود ؟

میزان رطوبت و دمای هوای اتاق

مهمترین عوامل از کوک خارج شدن پیانو تغییرات ناگهانی دما و رطوبت بالای محیط می باشد که این دو عامل بیشترین تاثیر را بر ساند بورد ساز که از جنس چوب است ، دارند .

هرگاه رطوبت هوای محیط زیاد شود ساند بورد با جذب رطوبتآن مکان ، کمی منبسط شده و

در نتیجه با فشار به بریج که در انتهای سیم های پیانو قرار دارد ، کوک سیم ها را بهم می زند و همچنین برعکس این اتفاق زمانی که هوای محیط خشک است ، می افتد و ساند بورد جمع تر می شود و با آزاد تر شدن سیم ها کوک پیانو بهم می خورد .

دمای هوا عامل دیگری می باشد که روی ساند بورد و سیم های پیانو تاثیر می گذارد ، همچنین سرما و گرما  می توانند موجب تغییر حجم و اندازه جزیی این بخش های پیانو شوند ، ولی همین تغییرات جزئی برای تغییر کوک ساز ها کافی می باشد .
این تغییرات معمولاً در ابتدای نیمه اول و دوم سال اتفاق می افتند ، به همین دلیل ابتدای هر نیمه زمان خوبی برای کوک کردن ساز است .

تغییرات ناگهانی دما و رطوبت هوای محیط بیشتر در زمانی اتفاق می افتد که سیستم گرمایش و سرمایش آن مکان به دلیل ترک ساکنین آن فعال نباشد ، گرچه این اتفاق گاهی به دلیل ترک طولانی تر ساختمان مانند مسافرت اجباری است و با این حال برای جلوگیری از تغییر کوک ساز بهتر است که تا حد امکان شرایط محیطی یکنواختی برای ساز فراهم نمود .

نو بودن پیانو

پیانو هایی که نو هستند به دلیل خام و همساز نبودن بخش های تشکیل دهنده آن که بیشتر از جنس چوب و فلز می باشد با سرعت بیشتری کوک خود را از دست می دهند ، از این رو برای ثابت نگاه داشتن کوک ساز ممکن است در سال اول خریداری آن بسته به مدل و کیفیت سازتان باید آن را حداقل ۴ بار یا بیشتر کوک نمایید .

حرکت دادن مکان پیانو

حرکت دادن ساز به خصوص بلند کردن آن می تواند به راحتی کوک ساز را تغییر دهد و آن را بهم بزند .

تکان و لرزش شدید ساز به سیم ها و ساند بورد فشار آورده و موجب تغییر تنش روی آن ها شده و در نتیجه موجب بهم خوردن کوک ساز می شود ؛ برای جلوگیری از این اتفاق ، تغییر مکان پیانو باید به آرامی و تا حد امکان به کمک چرخ های آن انجام شود .

نواختن با پیانو

نواختن پیانو مخصوصا زمانی که قوی می نوازید به مرور کوک ساز را تغییر می دهد و این به دلیل این است که ضربه چکش های ساز موجب ارتعاش سیم ها شده و در نتیجه این ارتعاش ها به تدریج سیم ها را از کوک خارج می کنند ؛ این عامل در مقایسه با دیگر عوامل ذکر شده در بالا تاثیر ضعیف تر و کمتری بر کوک پیانو دارد ، ولی در نهایت با گذر زمان می تواند موجب از کوک خارج شدن ساز شود ، به همین دلیل حتی وقتی شرایط نگهداری پیانو مناسب باشد باز هم کوک آن تغییر می کند.

لق شدن سیم گیر ها

سیم گیرها قطعات کوچکی به شکل پین هستند که در درون چوب چند لایه (لمینیت) نصب و محکم شده و یک سر سیم های پیانو به آن ها متصل شده است ؛ با چرخش این پین ها کوک سیم کم و یا زیاد می شود و سیم گیر ها به دلیل فشار و تنش بسیار زیادی که تحمل می کنند به تدریج و به مقدار جزئی در جای خود می چرخند ، این چرخش پین ها گرچه کوچک هستند ، اما می توانند تاثیر محسوسی در کوک پیانو ایجاد کند ، به همین دلیل با مرور زمان پیانو کوک خود را از دست می دهد .
در پیانو های کلاسیک سیم گیر (پین) ها ممکن است در طول سال  های متوالی و در اثر فشار سیم یا چرخش زیاد در دفعات زیاد کوک لق شوند و این مشکل ممکن است به مرور و برای یک یا چند پین بوجود بیاید که در نتیجه نت های مربوط به این سیم ها با فاصله کوتاهی پس از کوک شدن از کوک خارج می شوند ، البته در این گونه موارد تنها راه حل برای رفع مشکل کمک گرفتن از یک تکنسین با تجربه تعمیر پیانو می باشد .

چرا و در چه بازه زمانی باید پیانو را کوک کرد ؟

پیانویی که از کوک خارج می شود جدا از آزار دادن گوش شنونده به دلیل ناهماهنگ و نا موزون بودن صداها ، به تدریج انگیزه نواختن را از نوازنده میگیرد و به علاوه صداهای ناهماهنگ پیانو می تواند به مرور درک و دریافت نوازنده از اصوات درست را دچار اختلال کرده و یا به زبان عامیانه گوش شنونده و نوازنده را ناشنوا کند .
کوک مرتب و به موقع پیانو به حفظ و ماندگاری پیانو کمک خواهد کرد و عملکرد سیم ها و ساند بورد پیانو با کوک مرتب و البته نواختن ساز به تدریج بهتر شده و یا به اصطلاح ساز جا افتاده می شود .
اکثر تولید کنندگان و همچنین تکنیسین های پیانو حداقل ۲ کوک در سال را برای حفظ صدای درست ساز توصیه می کنند ؛ با این حال بسته به نوع و میزان استفاده ای که از ساز می شود این تعداد می تواند متفاوت باشد ، یعنی اگر ساز شما تنها به عنوان بخشی از مبلمان منزلتان بوده و استفاده بسیار کمی از آن می کنید ، ممکن است تا ۱ سال احتیاجی به کوک نداشته باشید ولی اگر حداقل هفته ای ۱ بار با آن می نوازید شما به دست کم ۲ کوک در سال احتیاج خواهید داشت.  پیانو هایی که به میزان زیاد از آن ها استفاده می شود ، مانند پیانو های نوازندگان حرفه ای یا پیانو های آموزشگاه ها و سالن های کنسرت ممکن است که هر ماه نیاز به کوک داشته باشند .
همانطور که پیشتر گفته شد ، شرایط خاصی مانند تغییر ناگهانی رطوبت و دمای محیط و همچنین تغییر مکان ساز می تواند ساز را از کوک خارج کند ، اما اگر بخواهیم این شرایط را در نظر نگیریم ، بهترین زمان برای کوک پیانو ابتدای هر فصل است که این کوک ها به کوک فصلی نام دارند ؛ برای پیانو هایی که به ۲ کوک در سال نیاز دارند ابتدای بهار و پائیز که شاهد تغییرات قابل ملاحظه دما و رطوبت محیط هستیم زمان مناسب کوک کردن پیانو خواهد بود .

نمایی از اجزای داخلی یک پیانو دیواری

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
734 بار مشاهده
دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 26
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

دسته بندی

نوشته‌های تازه

درخواست آهنگ مجاز

آهنگ مورد نیاز خود را درخواست کنید.

مطالب محبوب